Lodgar Grand, CZ
Chovatelská stanice koček plemene Ragdoll

Popis plemene "Ragdoll"

Historie

Za kolébku chovu ragdollů je považováno kalifornské městečko Riverside v USA. Tam americká chovatelka Ann Bakerová spářila bílou angorovitou kočku s kocourem plemene birma. Koťata vzešlá z tohoto spáření se jmenovala Daddy Warbucks a Buckwheat a jsou považována za základ dalšího chovu ragdollů. V dnešní době je plemeno ragdoll uznáváno v USA téměř všemi kočičími svazy a spolky. V roce 1981 se dostali první ragdolové i do Evropy. Paní Lulu Rowleyová z Norwiche ve Velké Británii si přivezla hned čtyři kočičky. Toto atraktivní plemeno si zakrátko dobylo srdce Britů. Nyní je plemeno ragdoll velmi oblíbeno, a to nejen v Anglii.

Charakter a temperament

Ragdollové jsou kočky vysloveně vázané na své majitele a nemají rádi samotu. Pokud máte zaměstnání, ve kterém trávíte celý den, umožněte ragdollovi kontakt s jinými kočkami,i když kontakt s vámi mu to rozhodně nenahradí. Většina ragdollů je velmi snášenlivá a sociální, což je dobrý předpoklad pro soužití s jinými kočkami. Ragdoll je atraktivní a temperamentní kočka. Má velký zájem o okolí,je zvědavá,nápaditá a hravá. Mnoho ragdollů se naučí i aportovat. Většina ragdollů je vysloveně mazlivá, klidná, nechají se hladit i jemně kartáčovat. Jsou to vysloveně trpělivé kočky,které se raději stáhnou do ústraní, než by škrábaly nebo kously. Nejdůležitější pro ragdolla je kontakt se svou vztahovou osobou. Kde je ona,cítí se dobře i ragdollové. Je to kočka velmi vhodná do bytu a výborně se přizpůsobí i v rodině s dětmi nebo s jinými domácími zvířaty.

Typ a standardní rysy

Ragdoll je velká, dobře osvalená kočka s polodlouhou hedvábnou srstí, která je delší kolem límce a na ocase. Srst ragdollů je jemná. Ragdoll má mohutné tělo, krátký krk a plnou dobře stavěnou hruď. Zadní nohy jsou dobře osvalené a výše postavené než nohy přední. Ragdollové mají kulaté tlapky a mezi prsty jsou chomáčky chlupů. Hlava je klínovitá střední velikosti a má dobře vyvinuté tváře a mohutnou bradu. Uši jsou střední velikosti a mají zakulacené špičky. Nosík je lehce prohnutý. Má krásné modré oči, které jsou velké a oválné. Ocas je dobře osrstěný a jeho délka proporčně odpovídá velikosti těla.

Od všech ostatních plemen se liší tím, že když je zvedneme nebo s nimi jinak zacházíme, uvolní všechny svaly. Proto se jim říká hadrová panenka (rag = hadr, doll = panenka).

Koťata ragdollů se rodí zcela bílá, po dvou až pěti dnech se začnou vybarvovat. Barva těla ragdollů tmavne s přibývajícím věkem. Barevný vývoj je ukončen ve věku tří až čtyř let.

Všeobecný standard

Ragdoll je masivní velká kočka se střední stavbou těla. Celkovým dojmem má působit jako silná, velká kočka.

Všeobecný standard
HlavaForma - střední velikost, modifikovaná klínová forma s rovně působící plochou mezi ušima.
NosMěl by vykazovat v horní třetině lehký oblouk.
TvářTváře jsou dobře utvořené, sužující se v dobře vyvinutou bradu a zaoblenou tlamičku.
UšiStřední velikosti se širokou základnou, zaoblenými vrcholky, široce posazené na hlavě a mírně nakloněné dopředu.
OčiVelké a oválné, vnější koutek oka by měl vytvářet přímou linii s posazením ucha. Barva modrá, čím intenzivnější, tím lepší vzhledem k barvě těla.
KrkKrátký a silný.
TěloDlouhé se střední stavbou kostí, svalnaté. Hruď široká a dobře vytvořená, zadní část je svalnatá a těžká. Dospělá kočka má být v ramenou tak široká, jako v zadní části.
NohyStředně dlouhé se střední stavbou kostí. Zadní nohy jsou mírně vyšší, čím jde linie těla v zadní části nahoru.
OcasDlouhý, při kořeni středně silný, ke konci zužující se proporciálně k tělu. Dobře osrstěný, huňatý.
SrstStřední délka, hustá, měkká a hedvábná struktura. Na těle přilehlá, při pohybu se láme. Srst na krku je nejdelší a lemuje vnější okraj tváře, čímž vzniká dojem náprsenky. V tváři je srst krátká a postupně přechází na konci hlavy přes hrudník v srst delší. Na bocích, břichu a zadní části těla je polodlouhá až dlouhá, na předních nohách je krátká až polodlouhá.

Chyby:

 • krátký nos římského typu, nebo rovný při pohledu z profilu
 • příliš dlouhé tělo
 • úzká hlava
 • velké nebo malé, špičaté uši
 • oči mandlového tvaru
 • příliš dlouhý nebo příliš krátký krk
 • zavalité tělo, úzká hruď
 • krátké nohy, roztáhnuté prsty, chybějící štětinky mezi prsty
 • krátký ocas, tupý konec ocasu
 • krátká srst (sezónně podmíněno)

Barevné varianty Ragdollů:

 • colorpoint
 • mitted
 • bicolor

Colorpoint

Znaky (maska, uši, nohy a ocas) mají být dobře vybarvené a ladit s barvou těla. Musí být jasně odlišné od zbytku těla. Hruď, břicho a náprsenka jsou bílé. Lehké stínování na těle a břichu (břišní flek - povolen). Colorpoint nesmí mít žádný bílý flek. Nos a polštářky tlapek musí být tmavé jako barva odznaků.

Mitted

Tato varianta je kombinací colorpointu s bílou barvou. Na tvářích může, ale nemusí být bílý znak, každopádně je povolený. Brada, náprsenka, hruď a celý spodek těla až k ocasu jsou bílé. Vada je, když je bílá barva táhnoucí se celým spodkem těla přerušená. Také vada je, když brada není bílá. Na předních tlapkách jsou bílé ponožky, nesmí přetáhnout bod, kde se packa střetává s nohou. Ideálně by měly být obě ponožky symetrické. Zadní nohy mají též bílé ponožky, které sahají minimálně po záhyb, ideálně až po stehno. Kůžička na nose je v souladu s barevnou variantou a polštářky na tlapkách jsou vždy růžové.

Bicolor

Tmavé zbarvení uší, zad, ocasu a masky, na tváři se nachází dobře ohraničené obrácené „V“ bílé barvy. Začíná na čele a táhne se přes nos, na zadní stranu brady. Při pohledu zpředu bílá barva ve tvaru „V“ nesmí přesáhnout vnější hranu oka. V ideálním případě je „V“ symetrické na obou stranách tváře. Kůžička na nose a polštářky na tlapkách jsou růžové. Bílý flek na zádech je povolen. Nohy a břicho bílé, bez tmavých fleků. Na uších a ocase nesmí být žádný bílý flek. Nos a polštářky tlapek musí být růžové.

Barevné varianty:

 • Seal – černohnědá
 • Blue – modrá
 • Lilac – lilová
 • Chocolate – čokoládová
nově uznané barvy od 1.1.2005:
 • Red - červená
 • Creme - krémová
 • Tortie - želvovinová
 • Chocolate – čokoládová
 • modře-želvovinová
 • čokoládově-želvovinová
 • lilově-želvovinová
 • + varianty s kresbou Lynx

Péče o ragdolla

Hedvábně jemná a polodlouhá srst Ragdollů se jen velmi zřídka zacuchává a nevyžaduje proto žádnou zvláštní péči. Stačí když jedenkrát týdně vykartáčujeme nebo vyčešeme uvolněné chlupy hrubým hřebenem. V době línání můžeme mrtvé a uvolněné chlupy vyčesat i gumovým kartáčem, ale přílišné kartáčování by mohlo srst poškodit. Mnoho vystavovatelů Ragolly několik dní pře výstavou koupe, ale může se také rozhodnout, že srst občas přepudruje neparfémovaným a nemastným pudrem. Vetřete jej dobře do srsti, aby se na něj nemohla vázat nečistota a přebytečná mastnota, a pak ho pečlivě vykartáčujete jemným kartáčkem. Vnější zvukovody vyčistěte speciálním přípravkem pro kočky a ostré konce drápků můžete ostříhat, nejlépe ostrými štípacími kleštičkami.

Menu

O nás RAGDOLL Výběr jazyka

Naši kocouři

GIC Napoleon GIC Caesar

Naše kočky

Miranda Maya Lilien CH Princess

Kastráti

CH/PR Gabby CH Phoebe CH Cheyenne

Koťátka

Obecně Aktuální vrhy Plánované vrhy Předchozí vrhy

Bannery

Odkazy Náš baner FIFE SCHK Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS! Centr?ln? evidence zv?at a v?c? ?R
Design: Witriol | Obsah: E. Prokopičová | © 2008